https://www.xxzza1.com
32.8 C
Newcastle

Newcastle urban revitalisation wins 2022 Premier’s Prize

SHARE

The urban renewal of Newcastle City into a thriving mixed-use public space has won the Premier’s Prize at the 2022 NSW Architecture Awards.

A trio of architecture firms, SJB, Durbach Block Jaggers and Tonkin Zulaikha Greer were presented the prestigious honour for their design of Newcastle East End Stage 1, which has revitalised the centre of the city.

“This urban renewal project, in Hunter Street, is key to the transformation of Newcastle City,” the jury said.

“The project skilfully addresses the key policy priorities of delivering well-connected communities with quality local environments.”

The three firms also captured the Award for Residential Architecture – Multiple Housing, while SJB also walked away with The Lloyd Rees Award in the urban design category.

The Premier’s Prize was among 70 plaudits and commendations revealed at the NSW Architecture Awards, where built environment professionals celebrated the year’s top projects and recognise industry leaders.

Newcastle East End Stage 1. Photo: Tonkin Zulaikha Greer

Two were awarded The Lord Mayor’s Prize.

SJB’s 52 Reservoir Street in Surry Hills was acknowledged as “an excellent example of how architecture and artistry adds richness to the public domain”.

The infill building uses sculptural elements to add light and interest; and also added a laneway to optimise the use of public space.

“This project shows how small works can improve the quality of the public domain in different ways through design excellence,” the citation said.

Likewise, the impact on public space created by SJB, Silvester Fuller, Studio Bright, Carter Williamson, Lippmann Partnership and ASPECT Studios in the heritage renewal of the Quay Quarter Lanes project saw it awarded the Lord Mayor’s Prize.

“Creating genuine public spaces that add to our experience, curiosity and intrigue of Sydney goes to the heart of this award,” the jury said.

“The creation of a porous public lane environment where smaller businesses can flourish so close to Circular Quay is testament to what can be achieved with vision, design, talent and the patience to see that vision through.”

A regional accolade, The Blacket Prize, was awarded to COX Architecture’s Eden Port Welcome Centre, located in Snug Cove, Eden, on the South Coast.

The judges commended the architects’ close engagement with the client, community and contractors to create a building that welcomes sea-borne visitors to the town that has “proven to be a valued addition to the community”.

The building re-used structural timber, dating back to more than a century, sourced from around the state.

The EmAGN Project Award [Emerging Architects and Graduates Network] went to Dunn & Hillam Architects for their conservation and adaption of The Great Cobar Museum.

This was a sensitive project with a modest budget that allowed the appointed project architect Rose Davies to demonstrate her solution for a contemporary operation and function of the museum.

Qianyi Lim, a director at Sibling Architecture, was awarded The Emerging Architect Prize for her extensive contribution to the industry through her work across private practice, education and advocacy.

“Qianyi’s contribution and esteemed expertise to the wider profession is through her involvement co-chairing the AIA NSW Education and Research committee, award juries and as a panel member on the State Design Review Panel,” the jury said.

The Enduring Award went to 1960s modernist architect Ken Woolley’s residence, Woolley Hesketh House.

The heritage-listed home in Mosman exemplifies the Sydney School of nature-responsive design.

“Woolley’s design defined an Australianism lacking in its regional precedents,” the jury said.

“It elevated the pragmatics of the vernacular to the romantic by celebrating simplicity in construction detail and its bush setting.”

The COLORBONDÒ Award for Steel Architecture was won by Lead fjmtstudio, fjmtstudio + Sissons – Architects in Association to DA for The Foundry, noting its celebration of the use of steel’s aesthetic and structural properties.

“The Foundry acknowledges the steel structure of the locomotive workshop to address the functional demands of an urban-scaled next-generation workplace,” the jury said.

“The Foundry is a reminder of the aesthetic and functional power of steel, honestly expressed at every scale – from engineered large span structures to smaller human scale building elements – to create architecture of enduring value and appeal.”

The NSW winners will now progress to compete in the National Architecture Awards program.

Architecture Award Winners

NSW Architecture Medallion

  • Walsh Bay Arts Precinct | Tonkin Zulaikha Greer Architects

Public Architecture

  • Bundanon | Kerstin Thompson Architects | The Sulman Medal
  • Ken Rosewall Arena & Precinct | COX Architecture | Award for Public Architecture
  • Walsh Bay Arts Precinct | Tonkin Zulaikha Greer Architects | Award for Public Architecture
  • Kings Langley Cricket Club & Amenities | Eoghan Lewis Architects | Award for Public Architecture
  • Eric Tweedale Stadium | dwp | design worldwide partnership | Commendation for Public Architecture
  • Church of the Living God | Candalepas Associates | Commendation for Public Architecture

Educational Architecture

  • Ultimo Public School | DesignInc Sydney, Lacoste+Stevenson and bmc2, architects in association | The William E Kemp Award
  • Domremy College Nano Nagle Learning Centre | Hayball | Award for Educational Architecture
  • Shopfront for Youth Performance and Art | Stephen Collier Architects | Award for Educational Architecture
  • International Grammar School | BVN | Award for Educational Architecture
  • Inner Sydney High School | fjmtstudio | Commendation for Educational Architecture
  • Rouse Hill Childcare | CO-AP (Architects) | Commendation for Educational Architecture

Commercial Architecture

  • 52 Reservoir Street | SJB | The Sir Arthur G Stephenson Award
  • The Foundry | Lead fjmtstudio, fjmtstudio + Sissons – Architects in Association to DA. | Award for Commercial Architecture

Urban Design

  • Newcastle East End | SJB | The Lloyd Rees Award
  • Parramatta Escarpment Boardwalk | Hill Thalis Architecture + Urban Projects with McGregor Westlake and Jane Irwin Landscape Architecture | Award for Urban Design
  • Quay Quarter Lanes | SJB, Silvester Fuller, Studio Bright, Carter Williamson, Lippmann Partnership and ASPECT Studios | Award for Urban Design
  • Terrigal Boardwalk & Rockpool | Arup | Commendation for Urban Design

Sustainable Architecture

  • Phoenix House | Harley Graham Architects | The Milo Dunphy Award
  • Pepper Tree Passive House | Alexander Symes Architect | Award for Sustainable Architecture
  • Dimensions X OM1 / Mobile Studio | Peter Stutchbury Architecture and Oscar Martin Bundanon | Kerstin Thompson Architects | Award for Sustainable Architecture
  • Curl Curl House | TRIAS | Commendation for Sustainable Architecture
  • Eden Port Welcome Centre | COX Architecture | Commendation for Sustainable Architecture
  • Rosby Wines Cellar Door & Gallery | Cameron Anderson Architects | Commendation for Sustainable Architecture

Residential Architecture – Houses (New)

  • Stable House | Sibling Architecture | The Wilkinson Award
  • Seagrass House | Welsh + Major | Award for Residential Architecture – Houses (New)
  • Curl Curl House | TRIAS | Award for Residential Architecture – Houses (New)         
  • Dimensions X OM1 / Mobile Studio | Peter Stutchbury Architecture and Oscar Martin | Commendation for Residential Architecture – Houses (New)

Residential Architecture – Multiple Housing

  • Quay Quarter Lanes – 8 Loftus Street | Studio Bright | The Aaron Bolot Award
  • 9-15 Young Street – Quay Quarter Lanes. | SJB | Award for Residential Architecture – Multiple Housing
  • Clarion | SJB | Award for Residential Architecture – Multiple Housing
  • Living Quarters | Ha Architecture | Award for Residential Architecture – Multiple Housing
  • Newcastle East End Stage 1 | SJB, Durbach Block Jaggers and Tonkin Zulaikha Greer | Award for Residential Architecture – Multiple Housing
  • King and Phillip Residences | fjmtstudio | Commendation for Residential Architecture – Multiple Housing
  • Quay Quarter Lanes – 18 Loftus Street | Silvester Fuller | Commendation for Residential Architecture – Multiple Housing
  • 5 Uhrig Road, Stage 1 | BVN | Commendation for Residential Architecture – Multiple Housing
  • St Marys Housing | McGregor Westlake Architecture | Commendation for Residential Architecture – Multiple Housing

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

  • North Bondi House | Anthony Gill Architects | The Hugh and Eva Buhrich Award
  • Argyle Well | Welsh + Major | Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
  • Hidden Garden House | TRIAS | Commendation for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
  • Iririki | Madeleine Blanchfield Architects | Commendation for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
  • Escarpment House | Virginia Kerridge Architect | Commendation for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
  • beaCHalet | mattr studio | Commendation for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

Small Project Architecture

  • The Sanctuary | Welsh + Major | The Robert Woodward Award
  • No Show at Carriageworks | Youssofzay and Hart | Award for Small Project Architecture
  • Hyde Park Cafe and Museum Station Upgrade | Andrew Burns Architecture | Award for Small Project Architecture
  • Summer Place Pavilion | Akimbo Architecture | Commendation for Small Project Architecture

Interior Architecture

  • 60 Castlereagh Street | Aeta Studio | The John Verge Award
  • Multiplex Head Quarters | BVN | Award for Interior Architecture
  • The Woollahra Hotel | Richards Stanisich | Award for Interior Architecture
  • 9-15 Young Street | Richards Stanisich | Award for Interior Architecture
  • King and Phillip Foyer | fjmtinteriors | Commendation for Interior Architecture
  • Walsh Bay Arts Precinct | Tonkin Zulaikha Greer Architects | Commendation for Interior Architecture
  • NAB 3 Parramatta Square | Woods Bagot | Commendation for Interior Architecture

Heritage

  • Walsh Bay Arts Precinct | Tonkin Zulaikha Greer Architects | The Greenway Award
  • The Great Cobar Museum | Dunn & Hillam Architects | Award for Creative Adaptation
  • Ngununggula, Southern Highlands Regional Gallery at Retford Park | Tonkin Zulaikha Greer Architects | Commendation for Creative Adaptation
  • Wesley Edward Eagar Centre | Scott Carver Pty Ltd | Commendation for Creative Adaptation
  • Dawn Fraser Baths | TKD Architects | Award for Heritage Conservation
  • Stephenson’s Mill | Hector Abrahams Architects | Commendation for Heritage Conservation

COLORBOND® Award for Steel Architecture | The Foundry | Lead fjmtstudio, fjmtstudio + Sissons – Architects in Association to DA

EmAGN Project Award | The Great Cobar Museum | Dunn & Hillam Architects

Emerging Architecture Prize | Qianyi Lim

The Blacket Prize | Eden Port Welcome Centre | COX Architecture

Enduring Award | Woolley Hesketh House | Ken Woolley

The Lord Mayor’s Prize | 52 Reservoir Street | SJB

The Lord Mayor’s Prize | Quay Quarter Lanes | SJB, Silvester Fuller, Studio Bright, Carter Williamson, Lippmann Partnership and ASPECT Studios

The Premier’s Prize | Newcastle East End Stage 1 | SJB, Durbach Block Jaggers and Tonkin Zulaikha Greer

More Stories

Newcastle Weekly

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe to Newcastle Weekly. News, Community, Lifestyle, Property delivered direct to your inbox! 100% Local, 100% Free.

You have Successfully Subscribed!